Thajský box

Thajský box – Muay Thai – Thaibox je jednou z nejrozšířenějších forem bojového umění. Thaibox se stal oblíbeným sportem široké veřejnosti a „zabíjí“ se jím volný čas. Jak a kdy vlastně thajský box vznikl, to nikdo nemůže přesně říci. Muay Thai provozovali již staří Číňané, ale v trochu pozměněné formě. Thajci převzali formu thajského boxu za své při odchodu z Číny, a tak vzniklo oddělené odvětví bojového umění – Muay Thai (thaibox). Technika thajského boxu byla postupem času zdokonalována a pilována, až se z něho vyvinul thajský box, jak ho známe nyní. Existuje více teorií, jak Muay Thai vznikl.

Druhá poukazuje na to, že vznikl v samotném Thajsku jako forma sebeobrany a pro obranu země proti uchvatitelům. Tato verze je doložena i vědeckými a archeologickými poznatky, ale pravda vzniku thaiboxu může být jakákoli. Faktem ale zůstává, že bojové umění Muay Thai přetrvalo po mnoho staletí a nyní se v podobě známé většině veřejnosti (thajský box), vrací mezi nás.

Thajsko a thajský box

Thajský box je považován v Thajsku za královský sport. „Zažral“ se lidem pod kůži a stal se součástí thajské kultury. Již od počátku thajské civilizace tu byl thajský box. Než bylo zničeno jejich hlavní město, kde se uchovávaly všechny písemnosti, existovaly důkazy o tom, kdy Muay Thai vznikl. Nyní můžeme pouze hádat, kdy se to stalo. Stále ale přetrvává, že thajský box je způsob bojového umění zaměřeného na sebeobranu, kde bývá účinnější než samotná zbraň.

Thajský box v Thajsku je také požíračem volného času. Nezáleží na tom, jestli jste chudí nebo bohatí. Všechny společenské vrstvy se chtějí učit umění Muay Thai. V každé vesnici se pořádaly a stále ještě někde pořádají zápasy v thaiboxu. Thajský box má v každé vesnici své šampióny, na které jsou sázeny horentní sázky při každém jednotlivém zápase v thaiboxu. Ti, kdož si nemohli sázet příliš, sázeli po dolaru na svého šampióna v Muay Thai. U bohatých sázkařů se částky šplhaly až k stovkám dolarů, což je na Thajsko vysoká suma peněz a to se potom šampión v thaiboxu hodně snažil, aby svého věřitele nezklamal.

Muay Thai – drobné problémy

Jako každý sport, tak se i Muay Thai někdy potýkal s menší popularitou. Za vlády Ramy V. byly zápasy v thajském boxu pořádány pouze na výsostné královské nařízení a šampióni v Muay Thai se stali bohatými muži, jelikož odměny byly vysoké. Dostávalo se jim i vojenských hodností a titulů, které se jenom těžko překládají do našeho jazyka.

Zápasy v thaiboxu se pořádaly všude. Ne jako dnes ve speciálně upravených arénách pro Muay Thai, ale kdekoli na ulici nebo veřejném prostranství, mýtině. Kdekoliv kde byl volný plac, tak tam se mohlo bojovat ve volném stylu thaiboxu.