Thajské masáže

Thajská masáž je uměním, které se tu objevilo s úsvitem thajské civilizace. Umění této techniky se dědilo z pokolení na pokolení a mělo i své mistry a učedníky. Ovládnutí velkého spektra této techniky není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdá. Thajské masáže jsou trochu více specifické, než-li obyčejné. Obsahuje v sobě daleko více prvků a spojuje v sobě několik kultur. Tato technika není pouze masáží, ale i skupinou protahovacích cviků, jež mají své základy v indické kultuře.

Ukázka Thajských masáží:

Základem tohoto umění je pročištění a harmonizace energetických drah a jejich bloků. Pokud jsou energetické dráhy v nerovnováze, vznikají různá onemocnění, bolesti zad i jiných pohybových nebo vnitřních ústrojí. Tato technika je návodem, jak se těchto problémů zbavit a dostat tak svoji tělesnou schránku do klidu a pohody. I pročištění drah má svůj význam k uvolnění průchodu energie. Opírá se o čínskou medicínu a tak i věří na pozitivní a negativní energii, jejich dráhy a kanály. Pokud se kanál ucpe, nemůže energie spolehlivě proudit, proto se jí maséři snaží uvolnit právě tímto uměním, které se na toto specializuje.

Prostředek thajských masáží je využívání energie těla pomocí tlakových technik jako akupresura, zejména pak jogínských protahovacích technik pocházejících z Indie. Stejně jako ostatní východní medicíny (nevyjímaje čínskou medicínu) i tato praktika klade důraz na zklidnění těla i mysli, aby se člověk mohl pohroužit do sebe sama, uvolnil svoje svalstvo a terapeut tak mohl započít požadované ozdravení.

Jogínské pozice jsou velice používané při této technice, i váha terapeuta tvoří velice podstatnou položku. Masáže se provádějí na měkké podložce, v tiché a klidné místnosti, aby se dosáhlo co nejlepšího prostředí pro masírovaného.

Využití thajské masáže

  • odstranění energetických blokád – zvláštní technikou se docílí uvolnění zadržované energie a následného vypuštění do těla, což v praxi znamená příliv nových sil. Proto se také lidé po tomto zákroku cítí mlaději a odpočatěji, než když si na masážní pohovku lehali. Obnovuje přirozené proudění čchi, které ovlivňuje veškeré dění v našem těle – naši náladu a životní energii.
  • Stimuluje krevní oběh a cirkulaci lymfy – pod pevnou rukou maséra a výbornou znalostí dotekových bodů se žíly a cévy rozšiřují a obnovují tak přirozený krevní oběh, který jsme měli zamlada. Thajské masáže obnovují krevní řečiště a čistí oběh od „všech“ překážek, které by se v něm mohly vyskytnout.
  • Redukuje bolest páteře – speciální cviky na protahování působí blahodárně na naše obratle (zejména krční, které jsou nejvíce náchylné na vnější podměty). Každý si jistě již několikrát zažil ztuhlost krční páteře, právě těchto problémů vás zbaví tato technika, jež pomocí tlakových bodů bude nepřímo stimulovat vaše tělo.
  • Blahodárně působí na zažívací trakt a pomáhají vylučování škodlivých odpadů z těla, které by se jinak hromadily a mohly způsobit různorodé onemocnění.
  • Lidé se jim oddávají pro jejich moc odejmout bolest z přetaženého svalstva, odstranit ztuhlost svalů a kloubů, které se mohou při špatném používání i poničit. Napětí v kloubních aparátech vzniká při neustávající zátěži, kdy je na kloub vyvíjen nesmírný tlak. Mladé a zdravé to ještě zvládají, ale trochu starší klouby jsou již opotřebované a trocha péče jim pouze prospěje.
  • Pocit únavy a nervového napětí souvisí s prouděním čchi a životním stylem, který každý lidský jedinec vede. Cílem thajských masáží je nastolení míru v duši, odstranění stresu, který se stal pomalým jedem našich životů. Je zde, je v nás a okolo nás. Je na stres lékem a bojuje proti němu na všech frontách. Jak na fyzické, tak na psychické úrovni, kdy jej záměrně potlačuje a obnovuje pozitivní náladu.
  • Díky jogínským cvikům, které pocházejí z indické jógy, se stává tělo flexibilnější (pružnější), více ohebné a připravené pro námahu každodenní života. Pro ty, kdo provozují jógu, jsou thajské masáže jakýmsi bonusy navíc a uvolněním, které jim pomůže k ještě lepšímu poznání sebe sama, protože navozuje i hlubokou relaxaci, kdy se vaše mysl dokonale oprostí od všech problémů a vznese do jiné sféry, kde platí úplně jiná pravidla a aspekty bytí než v pozemském životě.

Masážní oleje thajské masáže

Nedílnou součástí thajských masáží jsou masážní oleje. Představte si, že byste leželi na masážní podložce, přišel k vám masér a začal vás třít holýma rukama bez masážního oleje. Tak nějak se mohla sdírat kůže v temném středověku. Je hodně druhů masážních olejů i normálních olejů. Pozor, nezaměňujte ale běžné oleje za masážní. Masážní oleje se rozdělují do několika skupin podle citlivosti pokožky. Od těch nejjemnějších masážních olejů, v nichž je obsaženo úplné minimum látek dráždících pokožku, až po „drsnější“ masážní oleje, které vás prostoupí do hloubky a zanechají ve vás zvláštní pocit naplněnosti.

Masážní oleje nebyly vymyšleny jen tak. Slouží k uvolnění ztuhlých stavů a také k regeneraci a zvláčnění pokožky, která pro masáž (i thajské masáže) musí být hebká a jemná. Ani suchá, ani příliš mastná, to už je uměním maséra s citem použít masážní olej.

Při thajské masáži, ale i při ostatních masážích by se měly masážní oleje předem trochu zahřát. Je to ze dvou důvodů – náhlý šok pro kůži, když na ni vylijete studenější tekutinu a za druhé teplejší masážní olej spíše otevře vaše póry než studený. Dostane se tak hloub a masáž může započít.