Doprava v Thajsku

Doprava v Thajsku

Bude trávit dovolenou v Thajsku a chcete cestovat? Poradíme Vám, jaké dopravní prostředky zvolit a jak se co nejlépe kam dostat. Přeci jen, v zemi, kde neumíte jazyk a svět si zde vládne svým vlastním chaosem, je každá rada, jak se lépe zorientovat, užitečná.

Doprava po městech

Pokud se vydáte poznávat krásu a kulturu thajských měst, nejrychlejším způsobem je thajský tuk-tuk. Pokud však chcete cestovat pohodlněji, vyberte si taxi nebo autopůjčovnu, cesta Vám však zabere dvakrát déle.

Tuk-tuk

Thajské vozítko tuk-tuk

Tyto malá, tříkolová vozítka Vás dostanou nejrychleji, kam budete chtít. Výhodou je jejich nízká cena, musíte se však dohodnout na ceně předem. Není to zrovna nejkomfortnější způsob dopravy, jelikož je vozítko nepohodlné a tím, že je otevřené, dýcháte zplodiny okolních vozů a to v přeplněném městě není zrovna příjemné. Je to však oblíbená turistická atrakce.

Taxi a moto-taxi

Thajské moto-taxi

Stejně jako u tuk-tuku, domluvte si cenu odvozu před nástupem do taxíku a trvejte na zapnutí taxametru. Vidina lehkého zbohatnutí a obrání o peníze nic netušícího turistu, často vede k tomu, že taxikáři svůj taxametr vůbec nezapínají, i přesto, že tato povinnost vyplývá z thajských zákonů.

Při potřebě rychlé přepravy oceníte možnost jízdy na moto-taxi. Skútry se dostanou všude a jedná se o velmi rychlý způsob dopravy, který je však mnohdy značně nebezpečný. Občas si na thajské silnici každý řidič dělá co chce a nedodržování předpisů je na denním pořádku.

Veřejné autobusy

Jedná se asi o nejpohodlnější dopravní prostředek, který můžete využít při cestování po thajských městech. Na druhou stranu, stání v kolonách je jisté a v thajském dusnu není zrovna příjemné se těmito často přeplněnými autobusy přepravovat.

Meziměstská doprava

Pokud se vydáte na výlet mimo město, než kde jste v Thajsku ubytováni, poradíme Vám, jaký dopravní prostředek zvolit, abyste se dostali do Vámi zvoleného cíle.

Dálkové autobusy

Typické pokreslené thajské autobusy, které jezdí mimo města

Autobusovou dopravu na delších vzdálenostech opravdu oceníte. Thajci se o autobusy starají a ty jsou čisté a pohodlné. Po husté síti thajských silnic Vás autobus doveze, kam potřebujete. Pozor si však dejte na cestování autobusem mezi menšími městy. Od těchto obyčejných státních autobusů komfort ani čistotu nečekejte.

Železniční doprava v Thajsku

Železniční doprava v Thajsku

Hustá železniční síť je tvořena v Thajsku 4 500 km železnic. Čtyři hlavní spoje Vás svezou do hlavního města Thajska, do Bankoku. Pokud budete cestovat, na výběr budete mít ze tří cenových tří. Z první třídy, která je klimatizovaná, až po třídu třetí, kde budete sedět na dřevěné lavici a foukat na Vás bude obyčejný větrák.

Vnitrostátní letecká doprava

Vnitrostátní letecká doprava v Thajsku

Překvapivé zjištění je, že pohybujete-li se po vnitrostátních leteckých linkách, mnohdy Vás vyjde cestování letadlem levněji, než vydáte-li se na cestu po zemi. Od letadel v Thajsku očekávejte stejný komfort jako všude jinde ve světe. Pokud si zvolíte cestu vnitrostátním letadlem, doporučujeme si objednat letenku se značným předstihem a to pouze online.

Po Thajsku vlastním dopravním prostředkem

Dopravní zácpa v Thajsku

Pokud jste se rozhodli, že Thajsko procestujete v půjčeném voze nebo na motorce, budou se Vám hodit dopravní předpisy, které byste v Thajsku měli dodržovat. Dávejte si pozor na jízdní pruhy, jelikož v Thajsku, jako například ve Velké Británii, se jezdí také vlevo. Po městě se můžete pohybovat až „šedesátkou“, mimo město 80 km/h. Dálnice, kvůli jejich špatnému povrchu, jsou omezeny rychlostí do 90 km/h.

Určitě bude velmi těžké dodržovat dopravní předpisy, jelikož si na silnicích dělají řidiči, co chtějí. Ze dvouproudové silnice jsou schopni udělat pruhy čtyři.