Thajská kuchyně

Thajská kuchyně je světově proslulá svými ostrými jídly. Je to samozřejmě pravda, ale patří to zároveň i mezi ustálené omyly. Chuťové spektrum thajské kuchyně je nesmírně rozmanité a pokud budete chvíli “zkoumat” a Váš jazyk to přežije, najdete mezi feferonkami i řadu dalších charakteristických příchutí thajské kuchyně, jejichž původcem je několik nepostradatelných ingrediencí: citronela, bazalka, koriandr, galangal, chilli, česnek, limetková šťáva, kokosové mléko a fermentovaná rybí omáčka. Řada návštěvníků Thajska se ovšem hlavně díky naprosto neopodstatněným hygienickým obavám připravuje o jeden z nejfantastičtějších kulinářských zážitků a stravuje se v “kamenných” restauracích různými nemastnými a neslanými (a také notně dražšími) napodobeninami evropských jídel. V nejhorším možném případě se uchýlí k “jistotě” Mc Donalds a podobných sítí, které jako houby po dešti zamořují i Thajsko.

Thajská kuchyně – jídlo jako společenská událost

Nezapomínejte na to, že jídlo je tu společenskou událostí a evropské (nebo lépe řečeno české) způsoby stravování jsou pro většinu Thajců naprosto nepochopitelné. Platí tu jedno krásné úsloví: “Ty chceš jíst sám? – ty jsi blázen. Ty chceš spát sám? – ty jsi nemocný…”

Jak se v Thajsku jí

První čeho si při stolování všimnete: jí se lžící, která se drží v pravé ruce a vidličkou, kterou držíte v levé ruce se vše na lžíci přihrnuje. Strkat vidličku do úst se považuje za neslušné. Nůž se nepoužívá, protože jednak je vše posekané na drobné kousky a hlavně je nůž symbolem agrese, což je většině Thajců naprosto cizí. Nepostradatelnou výbavou jsou samozřejmě jídelní hůlky, bez kterých se zejména nudlová jídla nedají dopravit do úst. Na stole budete také většinou marně hledat sůl, která se nahrazuje rybí omáčkou, většinou s nadrobno nasekanými feferonkami. Je to sice o mnoho pálivější, ale také o mnoho zdravější. Oblíbenou přílohou (zejména v severním Thajsku) je lepkavá rýže, která se jí zásadně prsty pravé ruky.

Thajská kuchyně – více stolovníků, více chodů

Všechna jídla se podávají najednou a ne po jednotlivých chodech a všichni si společně berou z misek nebo talířků na stolech na co mají právě chuť. Čím více je lidí u stolu, tím je větší výběr. Pravidlem bývá objednávat vždy o jeden chod více, než je přítomno stolovníků.

Kde se v Thajsku jí

Thajci nejsou zvyklí jíst doma. Jednak to odporuje jejich společenské letoře a hlavně na každém kroku narazíte na stánek s nějakou dobrotou nebo nepředstavitelné spektrum různých restaurací. Moje osobní zkušenost je taková, že vzhled stánku nebo restaurace je to poslední, co rozhoduje o lahodnosti podávaných jídel. Určitě si všimnete, jak jsou některé na první pohled primitivně zařízené pouliční stánkové restaurace doslova oblehnuté Thajci, kteří se tu ládují nějakou místní specialitou. Řada “farangů” se ke své velké škodě neodváží si něco v takovém zařízení objednat.