Centrální Thajsko


Centrálnímu Thajsku dominují především historická města v čele s Bangkokem, Ayuthaya a Sukhothay. Menším historickým centrem je Lop Buri se zbytky chrámů hindských Khmerů. V Nakhon Pathom se nachází nejvyšší buddhistický monument na světě. Navštívit můžete také několik národních parků.

Bangkok
Bangkok je orientální a zároveň moderní vstupní bránou do Thajska a je díky své síti říčních kanálů nazýván Benátkami Východu. Při návštěvě Thajska nelze vynechat jeho historické památky, mezi nimiž hraje prim Královský palác v jehož areálu se nachází nejposvátnější z thajských chrámů Wat Phra Kaeo (Chrám Smaragdového Buddhy. Z dalších paláců stojí za zmínku Vimanmek, největší palác z pozlaceného týkového dřeva na světě.

Určitě také navštivte některý z mnoha buddhistických chrámů. Nejstarším a největším chrámovým komplexem je Wat Pho (Chrám Odpočívajícího Buddhy) a jeho nejzajímavější atrakcí je obrovská socha ležícího Buddhy. V chrámu se nachází také nejznámější škola tradičních thajských masáží. V čínské čtvrti byste neměli minout Wat Traimit (Chrám Zlatého Buddhy), ukrývající největší zlatou sochu Buddhy na světě. Chrám Wat Arun (Chrám úsvitu) poznáte podle impozantní vysoké prang věže.

Thajské masáže
Vyzkoušejte tradiční thajskou masáž. Tato masáž nemá nic společného s erotikou, jak by se snad někdo mohl domnívat. Je součástí tradiční medicíny a používá se již po staletí k mnoha léčebným procedurám. Pochází pravděpodobně z Indie a přinesli ji sem původně buddhističtí mniši. Dříve se směla vyučovat pouze na půdě buddhistických chrámů a dodnes je nejlepším místem kam si zajít na pravou thajskou masáž chrám Wat Pho.

Plovoucí trh Damnoen Saduak
Barevný kolorit plovoucího trhu je obrázkem původního způsobu obchodování, ale dnes je spíše už atrakcí pro turisty. Trhy se nacházi nedaleko Bangkoku směrem na sever.

Ayuthaya
Ruiny kdysi impozantního hlavního města patří k hlavním turistickým památkám země. Ayuthaya patřila k nejvelkolepějším městům Orientu a byla hlavním městem říše po 400 let. Byla zničena v 18. století a její pozůstatky je možné vidět v několika dochovaných areálech. Nejzajímavější z areálů je královský chrám Wat Pha Sri Sanphet s typickou siluetou tří věží chedi.

Sukhothay
Sukhothay ležící na severním okraji centrálních plání je archeologickým parkem s dochovanými zbytky prvního thajského královského města. Celý areál je upraven do historického parku, který dává přibližnou představu o někdejší estetickém vzhledu dávného města.
Ústředním chrámem je Wat Mahathat a zajděte si k elegantnímu ostrovnímu chrámu Wat Sra Sri. Nedalo Sukhothay se nacházejí další historické areály satelitních měst Si Satchanalai a Kamphaeng Phet. Okolí Sukhothay je vyhlášené množstvím zajímavých řemeslných dílen, zejména keramiky a textilu.

Kanchanaburi
Do Kanchanaburi návštěvníci většinou zamíří shlédnout most přes řeku Kwai, proslavený filmem a knihou. Most byl částí tzv. železnice smrti vedoucí z Thajska do Barmy, kterou japonská okupační armáda nechala stavět spojenecké zajatce. Stavba železnice vedoucí nepřístupným terénem stála životy 16 000 lidí, z nichž velkou část tvořili britští a australští zajatci. Přes poněkud komerční využití vysoké návštěvnosti mostu, zdejší muzeum války JEATH má naopak emotivní charakter.

V okolí města je mnoho příležitostí k výletům do přírody, v oblasti se nachází mnoho národních parků, které nabízejí především jeskyně, vodopády, treky do džungle a také rafting. Můžete se svézt vyhlídkovou lanovkou. Jedním z okolních národní parků je asi 100 km vzdálený národní park Sai Yok o rozloze cca 50 km2 s impozantními vodopády Sai Yok Noi a Sai Yok Yai nebo park Si Nakharin.

Národní park Erawan
Asi 70 km od Kanchanaburi se nachází velmi oblíbený národní park s rozlohou cca 550 km2 v údolí mezi řekami Kwai Yai a Kwai Noi,. Nabízí hory, útesy, vodopády a jeskyně. Sedmistupňovité vodopády Erawan patří prý mezi ty nejkrásnější v Thajsku.

Mae Sot a Umpang
Cesta do Mae Sot vede mimořádně malebnou krajinou, díky které je tato cesta nazývána “nebeskou dálnicí”. Mae Sot i Umpang jsou základnou pro horské treky a nejsou příliš přeplněné. Můžete se zde podívat k vodopádům Tee Lor Su, které mají dostatek vody i v období sucha.

Národní park Kaeng Krachan
V jižní části centrální oblasti se nachází největší a zároveň nejméně probádaný národní park v Thajsku. Jeho rozloha činí 3000 km2 a nabízí mnoho možností výletů.

Rezervace Thung Yai a Huai Kha Khaeng
Tato velmi přísně chráněná rezervace není přístupná veřejnosti, i když vědci si mohou zažádat o povolení vstupu. Jde vlastně o dvě rezervace rozkládající se dohromady na ploše více než 6222 km2 podél hranice s Myanmarem a jde o největší přírodní park v jihovýchodní Asii. Původní vegetace je zde téměř neporušená a obsahuje příklady všech typů lesních porostů kontinentální jihovýchodní Asie. Rezervace je domovem rozličných druhů zvěře, včetně vysokého podílu velkých savců jako jsou sloni a tygři.

Komentáře k “Centrální Thajsko”

 1. iveta Trnková Píše:

  chtěla jsem se zeptat zda nevíte jak se nejlépe dostat z letiště v Bangkoku do Ayuthay. Přilétám 21.12. v18 hodin a nevím zda se nějak ještě večer dopravím do Azutáhy nebo zda není lepší přespat v nějakém hotelu v Bangkoku. Jedu sama až na druhý den mám sraz se zbytkem kamarádů. Moc děkuji.

 2. Lenka Škabradová Píše:

  Dobrý den,

  mám stejnou otázku, nikde jsem nenašla odpověď, tak se ptám za sebe, zda je vhodné jet na dovolenou do Thajska na konci dubna.

  Děkuji za odpověď
  Lenka Škabradová

 3. Lukáš Čovban Píše:

  Dobrý den, na konci dubna určitě stojí za to ještě jet do Thajska. V Dubnu doporučuji od Bangkoku na jih – Koh Samui, Ko Phan gan a případně Phuket + okolní překrásné ostrovy.