Thajsko a počasí

V Thajsku zabírá jedna pětina území monzunové a deštné pralesy. Země má neuvěřitelný rozsah ovocných, bambusových a tropických dřevin. Pro zdejší flóru jsou typické slavné thajské orchideje. V Thajsku je 80 národních parků a 32 přírodních rezervací, které dohromady pokrývají 13% rozlohy země. Polovina thajských pralesů je dnes chráněným územím národních parků. Obsahují více než 850 druhů trvale žijících i migrujících ptáků a stále se zmenšující množství tygrů, leopardů, slonů a asijských medvědů černých. Bohužel pokusy o zastavení těžby dřeva a ilegálního obchodu s ohroženými druhy stále čelí stoupající korupci.

Thajsko – oblasti a počasí

Měsíc Průměrná teplota Teplota vody Dny, které pršelo
I 26 26,5 1
II 27,5 27,5 1
III 29 27,5 2
IV 30 28,5 5
V 29,5 28,5 15
VI 29 28,5 10
VII 28,5 28 10
VIII 28,5 28 12
IX 28 28 21
X 28 27,5 16
XI 27 27 3
XII 25,5 27 1

Thajsko se skládá ze čtyř od sebe odlišných oblastí: hornatý sever, centrální rovina, polosuchá planina na severovýchodě a jižní poloostrov s deštnými pralesy a tropickými ostrovy.

Thajsko má vlhké tropické podnebí a tomu také odpovídá zdejší počasí. Jeho klima určují monzuny, které vytvářejí tři období v severním, severovýchodním a centrálním Thajsku a dvě období v jižním Thajsku.

Deštivé počasí v Thajsku přichází s teplým jihozápadním monzunem od Indického oceánu někdy mezi květnem a červnem, vrcholí září – říjen a končívá do listopadu. Od listopadu do února je počasí ovlivňováno severovýchodním monzunem přinášející z Číny chladnější a sušší klima.

Výjimkou je východní pobřeží malajského poloostrova, které je ovlivňováno spíše severozápadním monzunem a podobá se počasí na východním pobřeží Malajsie.

Lijáky bývají sice prudké, ale většinou krátké. Množství srážek závisí na regionu. Nejméně prší na severovýchodě, vyšší srážky jsou na severu a v jižní části země. Na Malajském poloostrově prší k přeháňkách po zhruba celý rok.

Období dešťů je následováno chladným obdobím sucha od listopadu do února, kdy jsou teploty relativně nižší. Suché horké období je zhruba od března do května, kdy teploty stoupají.

V chladném období teploty dosahují až 30°C, v horkém cca 40°C. Podle statistických údajů je Bangkok s průměrem 32°C nejteplejším městem světa. Na jihu, kolem rovníku, jsou teploty spíš stálé a střídají se zde pouze období dešťů a sucha.

Komentáře k “Thajsko a počasí”

 1. Jan Vydra Píše:

  Dobrý den, chtel jsem se zeptat zda je pro návštšvu Thajska vhodný duben? |Dekuji Vydra

 2. Lukáš Čovban Píše:

  V Dubnu si ještě užijete nádherné počasí. V klidu vyjeďte na co nejdelší dobu – letenka drahá, pobyt o 1/2 levnější než u nás při stejné kvalitě. Byl jsem v Thajsku již několikrát.

 3. Dasa Hypsova Píše:

  Dobry den, chtela bych se zeptat, zda je vhodne cestovat do Thajska v 1.pol kvetna. Bojim se destiveho pocasi, rada bych navstivila jih.

 4. Ilona Píše:

  Nevite prosim nekdo o slusnem privatnim ubytovani v bungalovu a pod.v Thajsku-Phuket?Prosim o zaslani adres. Dekuji

 5. Martin Píše:

  chtěl bych se zeptat, jestli je vhodná dovolená u moře v Thajsku na přelomu září a října. Děkuji za odpověď

 6. Dana Píše:

  Dobrý den, mohl by mě někdo poradit jak je to s cestováním do Thajska va konci července?Mám strach z počasí.Děkuji

 7. Michaela Píše:

  V Thajsku jsem byla tenhle rok v lednu a bylo to super. Pršelo tam jen v noci. A zda se ptáte na pobyt v Thajsku, tak doporučuju leden-září, pak tam mají období dešťů.

 8. marek Píše:

  Chtěl bych letět do pattaye začátkem října. Může mi někdo poradit jak to tam vypadá s počasím?

 9. Kateřina Píše:

  Dobrý den, mám v plánu dovolenou přelom září/říjen, zrovna v období dešťů do oblasti Bangkoku a Pattaya. Myslíte, že deště můžou velmi znepříjemnit dovolenou u moře ? děkuji za odpověď.