Thajsko a cestování

Nic srovnatelného nezažívá v Thajsku tak převratný a překotný vývoj jako je doprava a tím i cestování. Před sto lety byl např. Bangkok protkán nepředstavitelně hustou sítí vodních kanálů (klongů), po kterých se provozovala veškerá doprava. Dnes je k dispozici nadzemní rychlodráha, metro, autobusy, říční tramvaje, fantastické množství taxiků, motocyklů a cestování je v Thajsku jednodušší. Když pomineme často nervydrásající dopravní zácpy, je doprava v Thajsku relativně snadná.

Cestování letadlem

Vnitrostátní lety v Thajsku jsou odbavovány z Domestic terminal na mezinárodním letišti Don Muang. Na terminál vede spojovací chodba (asi 5 min pěšky). V Bangkoku se staví nové mezinárodní letiště a Don Muang by do budoucna měl zřejmě sloužit jen pro vnitrostátní cestování. Letecká síť je hustá, spolehlivá a relativně levná. Existuje spojení do většiny provincií. Operuje zde několik leteckých společností jako Thai Airways nebo Bangkok Airways.

Cestování vlakem

Cestování vlakem v Thajsku je zážitek, který by si neměl nechat nikdo ujít. Od čisté orientální romantiky ve druhé a třetí třídě, až po luxus v rychlíku nebo v nočním spacím vlaku. Vždy budete překvapeni spolehlivostí, přesností a čistotou nesrovnatelnou s českými drahami. Obdivuhodný je informační systém. Kdo má hluboko do kapsy, nemá se čeho bát. Výchozím bodem pro většinu cest z Bangkoku je hlavní nádraží Hualampong Railway Station na ulici Rama IV Road (dnes je to také zastávka metra). Pouze pro některé trasy na jih (do Lan Suan, Malaysie, Singpore) a do provincie Kanchanaburi (Nam Tok) je třeba použít nádraží Bangkok Noi ve čtvrti Thonburi.

Cestován autobusem

Autobusová síť je v Thajsku nesmírně hustá, levná a funguje téměř 24 hodin denně. Pokud chcete zažít trochu dobrodružství, nechoďte na autobusové nádraží, ale stoupněte si k silnici a nějaký autobus si zastavte. V některých turisty málo navštěvovaných oblastech Thajska mají autobusy jen thajské nápisy. Mimo relativně luxusních klimatizovaných dálkových autobusů spojujících hlavní města provincií Thajska, operuje celá škála provinční lokální dopravy s řadou druhů neklimatizovaných (ale levných) autobusů). Někdy je „autobus“ přestavěn z nákladního automobilu.

Autobusové terminály

Bangkok má čtyři autobusové terminály na třech místech: severní, severovýchodní, východní a jižní. Severní a severovýchodní se nachází ve stejném objektu, pouze v jiném podlaží. Z nich vyjíždí nepřetržitě autobusy do příslušných oblastí (ze severního terminálu jezdí do severního Thajska atd.). Severní terminál (Kampaeng Petch 2 Road, nedaleko od trhu Chatuchak) je dostupný jak nadzemní rychlodráhou, tak metrem. Východní terminál (Sukhumvit Road, proti Soi 63) je dostuný nadzemní rychlodráhou (stanice Ekkamai). Jižní terminál (Boromratchonnani Road, Thonburi, za řekou) je dostupný autobusem nebo taxikem.

Song teo

V překladu „dvě lavičky“. Je to pick up ve kterém je asi 10 míst, ale napěchuje se do něho bez problémů nejméně dvakrát tolik cestujících včetně zavazadel. Někdy jezdí po stálých trasách, jindy je možné si ho najmout jako taxi. Cena bývá paušální (stálé trasy) nebo se musí smlouvat. V různých provinciích se liší barvou a značkou automobilu.

Moto taxi

V každém městě, v každé vesnici postávají na rohu skupinky motocyklů s řidiči v barevných vestách. Dovezou Vás rychle, kam si budete přát. Často je to to trochu riskantní záležitost, zejména v městských dopravních špičkách, ale také nejrychlejší. Cena se musí smlouvat.

Samlor

V Asii dříve populární a rozšířený dopravní prostředek. V Thajsku je k dispozici většinou již jen v některých turistických centrech. Je to romantický zážitek pro kratší trasy nebo spíše pro okružní jízdy po památkách.

Cestování lodí

Cestování lodí je v Thajsku hojně využíváno jak v Bangkoku (říční tramvaje a přívozy), tak zejména v přímořských střediscích a mezi ostrovy. Existuje nepřeberná škála všech možných plavidel, od „rua háng jáu“ (loď s dlouhým ocasem), přes rychlé čluny, až k luxusním výletním lodím. U pravidelných spojů je cena pevně stanovena, jinak se musí smlouvat.

Půjčování automobilů a motocyklů

Mimo velkých nadnárodních sítí půjčoven funguje systém malých půjčoven v každém turistickém středisku. Pozor! Zde se ale půjčuje většinou bez pojištění a celé riziko z případných škod je na Vás. Jezdí se po levé straně a jezdí se rychle. Kdo na to nemá neměl by se do toho pouštět.

1 komentář k “Thajsko a cestování”

  1. Martin Černý Píše:

    dobry den! Chystám se v listopadu na ostrov ko samui , rad bych se zeptal jak to vypada s nepokoji v Thajsku, jestli nemam radeji přemýšlet nad jinou destinací?