Východní pobřeží


Severovýchodní část země nazývaná podle hinduistického boha smrti Isaan je jedna z nejméně rozvinutých částí Thajska. Nacházejí se zde hlavně památky khmerské architektury a nejvýznamnější atrakcí je národní park Khao Yai. Na východním pobřeží a ostrovech v Thajském zálivu jsou turistická letoviska a ostrovy.

Národní park Khao Yai
Jeden z nejbohatších a nejpůvodnějších deštných pralesů v Asii. Leží na plošině Khorat mezi Bangkokem a Nakhon Ratchasima. Nejstarší a nejnavštěvovanější národní park o rozloze 2172 km2 je třetím největším národním parkem v Thajsku s více než 50 turistickými stezkami. Nejvyšším vrcholem je zde Khao Rom o výšce 1.351 m. Z hlediska zachované divoké přírody a její ochrany je Khao Yai uznáván jako jeden z nejlepších parků na světě. V parku se dosud vyskytují sloni a žije zde poslední populace tygrů v Thajsku.

Phanom Rung
Starobylý chrámový komplex s plným jménem Prasat Hin Khao Phanom Rung je vzpomínkou na dobu, kdy byla tato oblast součástí Khmerské říše. Tento nejzachovalejší khmerský chrám na území Thajska byl postaven stejnými staviteli jako Angkor Wat v Kambodži.

Ko Chang
Ko Chang je hornatý ostrov s nádhernými plážemi a deštným pralesem. Je to druhý největší ostrov Thajska a je velmi oblíbený u nezávislých cestovatelů. Ko Chang je největším z ostrovů tvořících národní mořský park Ko Chang. Bohatstvím ostrova je zachovalá džungle, mangrovníkové porosty, vodopády a množství překrásných pláží.

Ko Samet
Jeden z nejoblíbenějších thajských ostrovů je známý křišťálovým mořem a písečnými plážemi. Poměrně malý ostrov (6 km dlouhý a 3 km široký) pokrývá hustá džungle a byl vyhlášen národním parkem.

Archeologický areál Ban Chiang
Tento areál na severovýchodě země je nejdůležitějších prehistorickým archeologickým nalezištěm dosud objeveným v jihovýchodní Asii. Byly zde nalezeny archeologické vykopávky z doby bronzové.